Student Officers 10th

CGSMUN 2015 Student Officers List


Secretariat

Secretary General: Ioannis Panselinas (Costeas Geitonas School)
Deputy Secretary General: Divij Bindal (Dubai International Academy)
Deputy Secretary General: Peter Koutsis (Costeas Geitonas School)
Deputy Secretary General: Paul Lambropoulos (Costeas Geitonas School)
President of the General Assembly: Michelle Kazi (Royal Russel School)


General Assembly (GA)

Disarmament and International Security Committee (1st GA)
Chair: Marietta Pagona (Moraitis IB)
Deputy Chair: Maria Christina Pateraki (Deutsche Schule Athen)
Deputy Chair: Harry Samakas (Tositseio Arsakeio Ekalis)

Economic and Financial Committee (2nd GA)
Chair: Fay Metaxa (Costeas Geitonas School)
Deputy Chair: Elli Eleni Konstantinidou (Anatolia College)
Deputy Chair: Lydia Lampiri (American Community Schools of Athens)

Social, Humanitarian and Cultural Committee (3rd GA)
Chair: Susanna McGrew (American Community Schools of Athens)
Deputy Chair: Dafni Paraschi (Costeas Geitonas School)
Deputy Chair: Niki Katsara Antonakea (Deutsche Schule Athen)

Special Political and Decolonization Committee (4th GA)
Chair: Thomas Lynch (American Community Schools of Athens)
Deputy Chair: George Panopoulos (Deutsche Schule Athen)
Deputy Chair: Louis Borloz (Campion School)


Specialized Agencies

Security Council (SC)
President: Georgia Covill (Royal Russel School)
Deputy President: Jakob Ollivier de Leth (Gymnasium Haganum)
Deputy President: Nicholas Beltsos (Anavryta Experimental Lyceum)

Economic and Social Council (ECOSOC)
President: George Papagiannopoulos (Costeas Geitonas School)
Deputy President: Akshat Kothari (Dubai International Academy)
Deputy President: Vicky Grant (American Community Schools of Athens)
Deputy President: Viktor Dimas (HAEF- Athens College)

Special Conference on Global Reform and Ethics (SPECON)
President: Pablo Pinedo (Campion School)
Deputy President: Alkistis Giavridis (Deutsche Schule Athen)
Deputy President: Anna Giapitzi Papandreou (Arsakeio School of Patras)
Deputy President: Sweder Steensma (Gymnasium Haganum)

International Court of Justice (ICJ)
President: Maria Slobodina (Royal Russel School)
Deputy President: Oğuzhan Çölkesen (The Koç School)
Registrar: Evangelia Ioanna Pliakou (Costeas Geitonas School)


Environmental Commission (EC)

President: Agelina Tsilibari (Costeas Geitonas School)

Sub-Commission 1
Deputy President: Panagiotis Kyriakou (Costeas Geitonas School)
Deputy President: Abdullah Al Muhaisen (Dubai International Academy)
Deputy President: Bram van Diemen (Gymnasium Haganum)

Sub-Commission 2
Deputy President: Michalis Pardalos (Costeas Geitonas School)
Deputy President: Kymberley Chu (Universal American School of Dubai)
Deputy President: Danny Naar (HAEF- Athens College)


Youth Assembly

Head: Lida Arapogianni (Deutsche Schule Athen)
Co-Head: Riana Leah Byrne (Costeas Geitonas School)
Co-Head: Manuel Finocchio (Liceo scientifico Da Vinci Pascoli)

1 Comment

Comments are closed.

  1. We’re a group of volunteers and opening a new scheme in our community.
    Your website provided us with valuable info to work on. You’ve done an impressive job
    and our entire community will be grateful to you.

CONTACT US

We're not around right now. But you can send us an email and we'll get back to you, asap.

Sending

Log in with your credentials

Forgot your details?